• Diskusia Európsky pamätník holokaustu

• Prvou časťou tohtoročného vzdelávacieho programu pre študentov pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu bola 27. 1. 2023 účasť 15 prihlásených študentiek na diskusii Európsky pamätník holokaustu, ktorú organizovalo Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Počas nej sme hľadali odpovede na otázky „Prečo sa holokaust stal?“ či „Môže sa také niečo, ako bol holokaust, ešte zopakovať?“ Hosťami diskusie, ktorú moderoval vedúci Zastúpenia EK v SR pán V. Šucha, boli novinárka D. Mozolová, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR R. Kutaš a T. Stern, predseda Bratislavskej židovskej obce. Záznam z diskusie si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=Xt7Ilg6u0is&t=4s

a tu: https://www.facebook.com/zekvsr/videos/1127621257921621

Za spoluprácu ďakujeme pánovi Andrejovi Krchňavému zo Zastúpenia EK v SR.

PaedDr. Adam Herceg

školský koordinátor výchovy pre ľudské práva

• Žena novej doby

• Pre väčšinu študentiek bolo meno Alžbeta Gwerková-Göllnerová neznáme. Všetko zmenila premietanie filmu Žena novej doby a diskusia s autorkou filmu Annou Gruskovou. Podujatie predstavilo inšpiratívny príbeh literárnej vedkyne, historičky, demokratky bojujúcej za práva žien a účastníčky SNP, rovnako ako jej vnútorný svet a rodinný život až po tragickú smrť, ktorá bola pomstou za protifašistické postoje. Okrem toho študentská diskusia s pani A. Gruskovou otvorila mnohé aktuálne témy – od postavenia ženy v spoločnosti, cez vnímanie súčasnej podoby demokracie až po umeleckú filmovú tvorbu.

Film sme študentom predstavili aj preto, že na ňom spolupracovala absolventka našej školy Veronika Hajdučíková.

A tu sú niektoré z pozitívnych ohlasov študentiek:

„Škoda, že som o nej počula prvýkrát. Malo by o nej vedieť čo najviac ľudí, pretože sa snažila urobiť svet pre ženy lepším. Aspoň na mňa to tak vplývalo.“

„Diskusia s pani režisérkou ma veľmi potešila. Dozvedela som sa mnoho informácií, ako napríklad kde našla motiváciu, či ako dlho trvalo samotné natáčanie filmu. Mala veľmi milý a očarujúci prejav. Dúfam, že akcií tohto typu podujatia sa bude viac opakovať.“

„Som veľmi vďačná za možnosť dozvedieť sa o tejto inšpiratívnej žene, ktorú mi poskytla naša škola. A to už pred nejakou dobou prostredníctvom divadelného predstavenia v modranskom Lýceu, ktoré som mala možnosť vidieť. Taktiež ma potešilo premietanie filmu, ktorého som sa mohla v rámci vyučovania zúčastniť a tým získať komplexnejšie informácie o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, jej pôsobení ako aj o autorke dokumentu i divadelnej hry. Taktiež mi film ponúkol trošku iný pohľad na Banskú Štiavnicu, osobne ma zaujala aj spomenutá kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej. Každú takúto príležitosť, ktorú mi škola dáva a vie ma čo i len o kúsok posunúť si veľmi vážim :)“

Film sa mi veľmi páčil a obdivujem autorku za odvahu zrežírovať film tohto typu. Naozaj veľmi pekné pre všetky vekové kategórie. Ďakujeme.“

Za spoluprácu ďakujeme KC Modra a Kinu Mier Modra. Podujatie finančne podporilo OZ Pakamo a fond ZRPŠ.

PaedDr. Adam Herceg

foto: A. Grusková

• Beseda s pánom Stanislavom Štepkom

• Dňa 2. februára 2023 sa na pôde našej školy uskutočnila beseda s pánom Stanislavom Štepkom, zakladateľom a dlhoročným umeleckým vedúcim Radošinského naivného divadla. Besedy sa zúčastnili žiaci tretieho a štvrtého ročníka a jej cieľom bolo oboznámenie žiakov s tvorbou Radošinského naivného divadla z pohľadu jeho zakladateľa. Súčasťou tohto podujatia bol aj kultúrny program, ktorý nacvičili naše žiačky pod vedením Mgr. Sylvie Oškerovej.Pre nás všetkých bolo naozaj veľkou cťou, že pán Štepka si aj napriek svojej pracovnej vyťaženosti našiel čas prísť k nám na besedu a podeliť sa s nami o svoje bohaté pracovné, ale i životné skúsenosti. Diskusia prebehla v priateľskom a vtipnom duchu, záujem zo strany žiakov bol naozaj veľký. Po skončení besedy si pán Štepka so svojím sprievodom pochutnali na dobrom obede v našej školskej jedálni.Vyslovujem veľké ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli s organizovaním tejto akcie, najmä pánovi školníkovi Branislavovi Manákovi za pomoc pri príprave spoločenskej miestnosti, pani kolegynke Sylvii Oškerovej za nácvik hudobného programu, našim žiačkam za ich záujem, ale najväčšia VĎAKA patrí pánovi Štepkovi, ktorého návšteva bola pre nás obohatením.

Mgr. Pavol BLAHO

• Martin Klinčúch u nás …

• Má len 20 rokov, no už stihol stáť na divadelných doskách, zabaviť publikum v tv show
            “Tvoja tvár znie povedome”, či zahrať si v populárnom seriáli “Pán profesor” a “Mama na
            prenájom”. Taký je sympatický a talentovaný Martin Klinčúch, začínajúci herec a spevák a
            brat našej Paulínky Klinčúchovej. Prekvapila nás jednoduchosť a úprimné slová obyčajného
            20 ročného chalana v mikine z Trenčianskych Stankoviec, ktorý sa prišiel podeliť o svoj
            životný príbeh k nám do školy.
            Z rozhovoru s ním sme zistili, aký je Martin mimo obrazovky, ako ho podporovala rodina a
            najmä formovala mama a život na dedine. Ako ho dnes obohacuje život herca, či aké
            pozitíva alebo negatíva sú spojené so životom vo svete showbiznisu. V rozhovore sme sa
            dozvedeli aj to, čo ho naučilo herectvo, čím chcel byť, keď bol mladý, ako sa dostal na
            konzervatórium (“výmenou za vysnívaný pobyt v tábore”), aký má vzťah k sociálnym sieťam,
            ako ovplyvňujú jeho každodenné fungovanie (“v piatok nemôžem ísť len tak na pivo s
            kamošmi”).
            Za pozvanie Martina do školy ďakujeme vyučujúcim Mgr. Ivete Sečanskej a Mgr. Barbore
            Belákovej, ale hlavne Paulínke Klinčúchovej a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Martinom.