• Kritériá na prijatie do 1. ročníka šk. roku 2021/2022 dvojročného pomaturitného kvalifikačného štúdia - študijný odbor

7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo

Podmienky prijatia uchádzačov:

1. absolvovanie talentovej skúšky
            2. zisk minimálne  20 bodov na talentovej skúške
            3. podľa Štátného vzdelávacieho programu  nemôže  byť prijatý žiak, ktorý:
              1. má nekorigovateľné poruchy reči - poruchy výslovnosti  hlások r, s, š, k, l, g (viď poznámka)
              2. poruchy farbocitu
              3. je oslobodený od telesnej výchovy
              4. má vážne zrakové a sluchové postihnutie

V prijímacom konaní  na uvedený odbor uchádzači získavajú body za overovanie špeciálnych schopností a zručností alebo nadania (talentová skúška) podľa nasledovných kritérií:

1. jazykové zručnosti (max. 15 bodov), hodnotí sa :
            • správna výslovnosť a artikulácia, výrazné čítanie a správne pochopenie umeleckého textu (max. 1O bodov)
            • vyjadrovacie schopnosti, komunikatívnosť vo forme rozhovoru (max. 5 bodov)
            1. výtvarné zručnosti (max. 15 bodov)
            • úlohou je vytvoriť počas 90 minút dózu  na predmety (perá, šperky ...) pomocou materiálu, ktorý si uchádzačka prinesie so sebou (škatuľky, farebný papier, temperové farby, štetce, gombíky, koráliky ...)
            • hodnotí sa nápad, kreativita, čistota prevedenia
            1. hudobné zručnosti (max. 15 bodov)
            • uchádzač si prinesie zoznam 5 ľudových piesní, ktoré aktívne ovláda (melódiu aj text). Zo zoznamu komisia vyberie 1 pieseň, ktorú uchádzač zaspieva (max. 5 bodov)
            • intonácia – zopakovať po členke komisie zahraný tón na slabiku "la" (max. 5 bodov)
            • rytmické cítenie – zopakovať po členke komisie niekoľko jednoduchých rytmických motívov (max. 5 bodov)
            • nie je nutné ovládať hru na hudobný nástroj
            1. pohybové zručnosti  (max. 15 bodov)
            • zopakovanie  predvedenej jednoduchej pohybovej ukážky (max. 7,5 bodov, ukážku si pozrite nižšie)
            • predvedenie jednoduchej hernej činnosti  v loptovej hre podľa vlastného výberu , napr. odbíjanie obojruč zhora (prstami), odbíjanie obojruč zdola („báger“), pohyb s loptou (dribling), streľba na kôš (max. 7,5 bodov)
            • nehodnotí sa výkon, ale miera predpokladov na rozvoj pohybových zručností
            V prípade rovnosti bodov o poradí uchádzačov rozhoduje:
            1. počet bodov za hudobné zručnosti
            2. počet bodov za jazykové zručnosti
            3. počet bodov za pohybové zručnosti

Poznámka:

V prípade, že uchádzač má poruchu reči, môže byť prijatý, len ak predloží najneskôr v deň konania talentovej skúšky potvrdenie od logopéda. V potvrdení musí byť uvedené, že uchádzač je v logopedickej starostlivosti a jeho porucha reči je korigovateľná.

Mgr. Maroš Jakim, riaditeľ školy

• Pohybová ukážka