• S odborníkom o cybersecurity

     • Dňa 18. októbra 2022 sme pre študentov prvých a druhých ročníkov našej školy zorganizovali prednášku 20 krokov ku cybersecurity s odborníkom s bezpečnostnou previerkou NATO a súdnym znalcom v oblasti kybernetickej bezpečnosti Karolom Suchánkom.

      V online svete je dôležité vedieť sa pohybovať bezpečne a mať svoje súkromie pod kontrolou. Prednáška bola pre študentov i pre pedagógov veľmi zaujímavá, plná smiechu a dobre nálady. Zhrnuli sme si najdôležitejšie zásady a tipy pre bezpečnú prácu s digitálnymi zariadeniami na internete, zdieľali sme si skúsenosti, kde robíme chyby, a na záver sme najaktívnejšiu študentku odmenili skvelou výhrou.

      Ďakujeme Karolovi Suchánkovi za skvelú prednášku a študentom za úžasnú atmosféru, ktorú svojou aktivitou vytvorili.

      Kabinet INF

     • Demokratka Erža v Lýceu

     • Alžbeta Gwerková-Göllnerová, teda Demokratka Erža, bola hlavnou postavou interaktívneho divadelného predstavenia, ktorého sme sa zúčastnili 19.10.2022 v úžasnom a bezpečnom priestore modranského Lýcea. Priestor, ktorý dýcha históriou a kreativitou, nám odhalil životný príbeh historičky, slovakistky, hungaristky a hlavne priekopníčky demokracie pre ženy, ktorá pôsobila v Banskej Štiavnici. Predstaveniu predchádzala moderovaná diskusia s témou prečo mať alebo nemať deti. Dva trojčlenné tímy zložené z tretiačok – Karin Kohútovej, Marcely Čmehýlovej, Emy Harnúškovej a druháčok - Michaely Opluštilovej, Leony Rabčanovej a Liliany Sovičovej  skvelo prezentovali svoje argumenty za a proti a ukázali sa ako skvelé diskutérky. Ostatné naše žiačky mohli sledovať diskusiu a tiež sa zapojiť so svojimi názormi. Celé podujatie sa podarilo zrealizovať p. prof. A. Hercegovi  v spolupráci s o.z. Presahy a p. režisérkou a scenáristkou hry A. Gruskovou. No a to, že takéto podujatie radi vítame a oceňujeme si môžete overiť aj v reakciách našich prítomných žiačok. Viac komentárov a spätnú väzbu si budete môcť prečítať v decembrovom čísle Pakárskeho echa.

      „Páčil sa mi celkový prejav hercov. Pôsobilo to na mňa autenticky a profesionálne. V Lýceu po celý čas vládla príjemná atmosféra a celkovo to bol zážitok, ktorý vo mne zanechal silné emócie           a spomienky. Kedykoľvek by som neváhala opäť zažiť niečo podobné.“

       

      „Páčila sa mi diskusia na začiatku tým, že som si mohla vypočuť obidve strany bez hádok a bolo to také pokojné a príjemné. Nie je nič čo by sa mi vyslovene nepáčilo, možno to, že dvaja herci hrali viacero postáv. Veľmi sa mi páčili témy, či už diskusie alebo divadla. Som rada, že som sa mohla porozprávať a vypočuť si názory podobne zmýšľajúcich ľudí a cítila som sa tam veľmi komfortne.“ :)

       

      „Celé divadlo bolo skvelé. Hra na violu bola skvelá.“

       

      „Podujatie v Lýceu bolo veľmi dobré. Čo sa týka diskusie, tak tá bola zaujímavá a inšpiratívna. Ako diskutujúcej sa mi to veľmi páčilo zamyslieť sa  touto témou. A čo sa týka divadelného predstavenia, tak to bolo veľmi dobré a obdivujem tých hercov. Pokojne by mohlo byť viac takýchto diskusií a predstavení.“

       

      Mgr. M. Pukančíková

     • NOC V ŠKOLE – OKTÓBER 2022

     • Z 13. na 14. októbra naša ,,pegina“ opäť ožila vo večerných - nočných hodinách a odštartovala v poradí už 4. NOC V ŠKOLE. Tradične sa začalo registráciou našich žiakov a žiačok vo vestibule, kde sa zapisovali do blokov aktivít, ktoré si pripravili naši učitelia. Ako vždy, začiatok patril prevereniu si všeobecnej inteligencie v kvíze od p.u. Belákovcov a Tibenského, kde sme ocenili tri družstvá s najväčším počtom bodov, za čo získali peňažné poukážky do školského bufetu. Potom sme sa preniesli do ďalekej Afriky, kde nám cestu po Ugande priblížila bývala žiačka Miška Chudíková.  Rozprávala o tom, ako ľudia v Ugande žijú, čo jedia, ako funguje doprava, elektrina, ako sa liečia HIV pozitívni obyvatelia, kde vyhadzujú odpadky, ako oslavujú narodeniny či ako pražia kávu. Po tomto dobrodružstve sme hlad zahasili skvelými bagetami z nášho bufetu a začal hlavný program noci – NETRADIČNÉ ŠPORTY, TVOR AKVARELOM, STAŇ SA KUNG FU PANDOU – JUDO, ČÍTAČKA, PREHLIADKA VEČERNEJ MODRY, PSYCHOLOGICKÁ PREDNÁŠKA O SPÁNKU. Okolo polnoci zábava zďaleka nekončila a nás čakal program, kde sa deti mohli zúčastniť rôznych aktivít. Mali na výber z nočnej hororovej kinosály, spoločenských hier alebo tanečného workshopu v podaní StyleS academy od Alexandry Ježíkovej a Simony Burdanovej z 2.CLV.

      Ďakujeme našim skvelým učiteľom (p.u. Belák, Beláková, Tibenský, Trojanovská, Uhrovičová, Blaho, Held, Sečanská, Pukančíková a Kosáková) za prípravu úžasného programu v čase ich osobného voľna, vedeniu za možnosť realizácie, finančnej podpore na zakúpenie výherných cien a taktiež zabezpečenie občerstvenia z príspevku ZRPŠ. Samozrejme, obrovské ďakujem patrí našim žiakom a žiačkam, ktorí svojou prítomnosťou a smiechom rozžiarili noc a  priestory Strednej odbornej školy pedagogickej v Modre.

                                                                                                                       S pozdravom,

                                                                                                                                                realizačný tím 

     • Environmentálny projekt ElektroOdpad-dopad6 s podporou SEWA a.s. a CEEV Živica

     • Začiatok edukačného projektu "ElektroOdpad-dopad6" sa uskutočnil prostredníctvom 3-dňového školenia v priestoroch vzdelávacieho centra CEEV Živica v Zaježovej. Na tomto kurze sme sa dozvedeli, ako majú žiaci vzdelávať svojich rovesníkov ohľadom problematickej ale čoraz viac aktuálnej témy elektroodpadu. Projekt bude prebiehať na našej škole po celý školský rok. V rámci neho budeme spolupracovať s firmou SEWA a.s. so zberom už nefunkčných menších elektrospotrebičov a bateriek, cieľom projektu je však najmä  osveta a vzdelávanie detí, mladých ľudí aj širšej verejnosti.  Tešíme sa a budeme radi,  ak myšlienku tohto projektu podporíte.

          Akčný enviro-tím Mgr. Lucia Miháliková, žiačky Natália Oškerová a Magdaléna Vavrová

     • GALERIJNÁ ANIMÁCIA

     • V stredu 19. októbra naši  animátori zo 4.CLV navštívili Galériu mesta Bratislavy v Pálffyho paláci, kde absolvovali galerijnú animáciu s názvom Kaligrafia inak. Tento vzdelávací program je koncipovaný k stálej expozícii gotickej tabuľovej maľby a plastiky. Galerijný pedagóg V. Malast im priblížil, čo všetko môžeme dešifrovať z gotických malieb nielen vďaka použitému písmu, ale aj prostredníctvom zobrazených postáv, predmetov, farieb a kompozície. V tvorivej dielni si študenti vyskúšali náročnú techniku písania gotickou minuskulou. Po krátkej osviežujúcej pauze zavítali aj do Galérie Nedbalka, kde si vychutnali pôsobivú architektúru galérie a prezreli si stálu expozíciu venovanú slovenskému výtvarnému umeniu od prelomu 19. a 20. storočia až po súčasnosť.

                                                                                                                                                  Mgr. Alžbeta Strakošová

     • Boli sme na KOŽAZ-e

     • 19. Septembra v Ostrom Grúni ožila Kollárova Chata s nádychom nevídaného. Učitelia a žiaci tretieho ročníka zavítali na týždenný kurz. Ubytovanie bolo schované v zelených pľúcach - krásnych lesoch slovenských hôr. Týždeň sa prelínal smiechom a novými výzvami. Celý kurz boli žiaci rozdelení do štyroch tímov, ktoré čakali neľahké úlohy. Spolu prejavili svoje neuveriteľné stavebné schopnosti a zhotovili príbytky v lese. Do rúk dostali krajčírsku ihlu a oživili módnu prehliadku,  či zapôsobili ako zdravotníci a sami si vyskúšali fixáciu zlomeniny. Vo večerné hodiny sa atmosféra niesla básnickým nádychom. Žiaci vytvorili originálne a úsmevné rozprávky či divadelné scény. Hviezdne nebo zaplnila večerná hudba, tanec či smiech. Filmové plátno sme nemali, no napriek tomu sme zažili neporovnateľný kinový zážitok. Okúsili sme adrenalín nočnej hry a zapotili naše mozgové kôry. Učitelia nás tiež previedli krásami Ostrého Grúňa a umožnili nám byť opäť deťmi, o ktorých rozprávame v minulom čase. Celé dni sme  sa hrali, skákali, tancovali a zabudli na čísla - čas. Na kurze sme sa nie len veľa naučili, ale aj veľa sme si odniesli.

                                                                                                                                                   Marcela Čmehylová 3.B

     • „Dobročinné zbierky“

     • V mesiaci september a október sa tradične naša škola zapojila do dvoch dobročinných zbierok. Prvá zbierka „Biela pastelka“ sa uskutočnila 23. septembra 2022 a bola organizovaná Úniou nevidiacich a slabozrakých. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a na financovanie aktivít, ktoré zrakovo postihnutým pomáhajú začleniť sa do bežného života.

      Druhá zbierka „Dni nezábudiek“ sa konala 5. októbra 2022 a bola organizovaná Ligou za duševné zdravie. Výnos tejto zbierky je použitý na podporu rozvoja siete starostlivosti o ľudí  s duševnými ochoreniami a ich sociálneho začlenenia.

      Dobrovoľníčkami  zbierok boli študentky   -  L.Košútová,  R. Straková, K.Čimová, A. Mišáková, E. Harnúšková, M. Čmehýlová, Ž. Prizbulová, V. Vodičková.                                         

      Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli dobrovoľnou finančnou čiastkou na pomoc ľuďom so zrakovým či duševným ochorením.

      Výnos zbierok:Biela pastelka“ 225,74 Eur           „Dni nezábudiek“ 239 Eur

                                                                                                                          Mgr. Katarína Badinková

     • Prezentácia našej školy na DNI ŽUPNÝCH ŠKÔL

     • Ako každý rok na jeseň sa naša škola dňa 07.10.2022 zúčastnila prezentácie stredných škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja v rámci akcie „Deň župných škôl“  v OC Bory mall v Bratislave určenej  pre rodičov a  žiakov deviatych ročníkov.

      V našom stánku našli záujemcovia o našu školu všetky potrebné informácie o študijných odboroch a mohli sa priamo od učiteľov a žiačok štvrtých ročníkov dozvedieť zaujímavosti o fungovaní školy, rôznych  aktivitách organizovaných školou, ale aj o pestrofarebnom školskom a mimoškolskom živote.

      Na záujemcov v našom stánku čakala aj sladká odmena – cukríky a  medovníky upečené žiačkami školy pod vedením Mgr. O. Kuznecovovej, či grafiky vytvorené Mgr. R. Štefíkovou. Prezentácie školy sa zúčastnili pod vedením nášho „šéfa“ Mgr. Maroša Jakima, Mgr. J. Belák, Mgr. B. Beláková a túto dvojicu vymenila do večerných hodín dvojica Mgr. I. Sečanská a Mgr. A Held.  

      Veľká vďaka patrí aj našim štvrtáčkam Tamare HULÍKOVEJ, Simone VACLAVOVEJ, Gabriele KUDRNÁČOVEJ zo IV.CLV a Sabine URBANOVEJ zo IV. A triedy, ktoré si na vlastnej koži vyskúšali odprezentovať našu školu v komunikácii, či už s rodičmi alebo samotnými deviatakmi a ôsmakmi, za čo im patrí veľká vďaka, rovnako ako aj všetkým kolegom, ktorí sa na akcii zúčastnili, či prispeli k jej úspešnému priebehu. Tešíme sa opäť na túto vydarenú akciu o rok.

                                                                                                                                                        Mgr. Iveta Sečanská

     • Zážitková majolika alebo Ako sa z nás stali keramikári

     • Dňa 7. septembra zavítali žiačky z 3. B triedy (M. Čmehýlová, E. Harnúšková, L. Hečková, P. Hečková, M. Hricková, P. Klinčúchová, R. Kodajová, K. Kohútová, B. Krausová, A. Kudláčová, T. Riečičiarová a D. Šáleková) do Slovenskej ľudovej majoliky v Modre. Na premietanie dokumentu o histórii majoliky nadväzovala zážitková prehliadka veľkorysých keramikárskych priestorov a tvorivé dielne, zamerané na tvorbu účastníkov.

      Videli sme tradičnú ručne točenú, tvarovanú, glazovanú a maľovanú hrnčiarsku výrobu s majstrami keramikármi. Ohúrili nás obrovské vozokomorové pece zo 70. rokov minulého storočia, ako aj výstava súčasných majstrov majoliky a tiež storočné vzorkovníky majstra Heřmana Landsfelda, nestora slovenskej a českej keramiky. Vyskúšali sme si techniku maľby na surovú glazúru tak, ako majoliku zdobia aj majstri. Dielka nám na pamiatku vypálili v keramikárskej peci a na konci septembra sme si ich mohli vyzdvihnúť. Získali sme nielen nové vedomosti, ale aj zážitky zo spoločne prežitého dopoludnia.

      Slovami Macky Čmehýlovej:

      „Miesto dýchalo históriou, šikovnými rukami a múdrosťami našich predkov. Privítali nás úsmevy a vôňa hrnčiarskej hliny. Za stenami naoko nenápadnej budovy nám vykvitli nové vedomosti. Zazreli sme jedinečnú prácu štetcov a počuli melódiu hrnčiarskych kruhov. Staré pece, nové pece, zelená keramika i tá moderná – podelili sa so všetkým, čo nám mohli ukázať. Z exkurzie sme si odniesli múdrosti a posolstvo našich predkov a odchádzali sme obdarení novou skúsenosťou.“

      Chcem sa poďakovať aj kolegyni Mgr. Romane Štefíkovej za pomoc a fotografie z našej potulky za jedným z klenotov Modry.

       

                                                                                                              Mgr. art. Katarína Pokojná, triedna učiteľka 3. B

     • DEŇ ÚSMEVU

     • Prvý októbrový piatok každoročne patrí svetovému Dňu úsmevu. Jeho iniciátor, Harvey Richard Ball, v roku 1963 vytvoril smajlíka - symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu, na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími a heslo tohto dňa znie: "Vykonaj milý skutok. Pomôž jednému človeku k úsmevu. "(Do an act of kindness. Help one person smile.)

      Aj tento rok v piatok 7.10. animátori z 2.CLV privítali ráno študentov i učiteľov s úsmevom a sladkosťou. Zorganizovali tiež celoškolskú súťaž o najkrajšiu triednu fotku, do ktorej sa zapojilo 7 tried ( 1.A, 1.B, 1.CLV, 2.B, 2.CLV, 3.B, 4.A) a výsledky sa dozviete na imatrikuláciách žiakov prvých ročníkov. Spolu so študentkami 1. CLV AVČ oboznámili v uliciach mesta obyvateľov s heslom tohto dňa, čo sa stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom.
      Študentom odboru AVČ patrí veľká vďaka a nám nezostáva nič iné, iba dúfať, že vám všetkým úsmev na tvári vydrží počas celého školského roka. Úsmevom totiž urobíte niečo aj pre svoje zdravie: úprimný smiech uvoľní dýchacie cesty, okysličí telo a vám sa pracuje ľahšie. Úsmev dokonca znižuje riziko infarktu, posilňuje imunitu a precvičíte si ním asi tristo tvárových svalov. Takže poďme všetci s úsmevom do ďalších dní!

                                                                                                                               Mgr. Soňa Trojanovská

                                 

     • Neuveriteľný úspech našich študentiek

     • Dňa 04.10.2022 bolo vyslaných 18 dievčat našej školy na ,,Župný športový deň“, kde reprezentovali našu školu v štyroch rozličných disciplínach a až v troch nenašli svojho premožiteľa.

      Naše florbalové družstvo v zložení: Urbanová S., Vavrovičová S., Kudláčová T., Somorovská S., Hricková M., Čavojská E., Koptáková M., Javorová K., Podmajerská V., po miernom zaváhaní na začiatku turnaja, ,, nehodilo flintu do žita“  a bojovalo ďalej, čím si vybojovalo krásne 1. miesto.

      Dážď a zima neodradili ani naše plážové volejbalistky Justínu Matalíkovú, Rebeku Vidovú, Doroteu Javorsku a Šarlotu Šarvaicovú, ktoré si nielen s nezvyčajnými októbrovými podmienkami, ale aj so súperkami zo športových gymnázii v Bratislavskom kraji, poradili na výbornú. Výhrami vo všetkých svojich zápasoch nechali za sebou zvučné mená iných škôl a obsadili krásne 1. miesto.

      Neuveriteľný výkon v behu na 100m predviedla naša študentka Terezka Fančovičová, ktorá nechala za sebou 63 súperiek-atlétok z celého Bratislavského kraja a s časom 13:75s obsadila
      to najkrajšie 1. miesto, a tak bola Jánom Volkom ocenená zlatou medailou. Behom ju sprevádzala aj jej kamarátka Tamarka Hulíková, ktorá síce v behu neobsadila žiadne významnejšie umiestnenie, ale bola pre svoju kamošku veľkou psychickou oporou v jej boji o cenný kov. Pre Terezku Fančovičovú nebol beh na 100m jej jedinou disciplínou, okrem neho si vyskúšala aj skok do diaľky, v ktorom ju len pár centimetrov delilo od stupňa víťazov a v tejto technickej disciplíne dosiahla taktiež krásne 5. miesto.

      Vo vedomostnej súťaži, ktorej témou boli staroveké OH, ZOH v Pekingu a OH v Tokiu sa nám nedarilo až tak dobre ako v praktických disciplínach, ale aj napriek tomu podali žiačky Sovičová L., Opluštilová M. a Rabčanová L.  výborný výkon a obsadili 10. miesto.

       

      Všetkým dievčatám patrí jedno veľké ĎAKUJEM za ich vzornú a ukážkovú reprezentáciu našej školy, taktiež vyjadrujeme vďaku všetkým trénerom dievčat v ich domovských kluboch, ako aj učiteľom našej školy, ktorí dievčatá vzorne vybrali, pripravili a sprevádzali celým podujatím.

      ĎAKUJEME
      S pozdravom kabinet TŠV

       

     • Dejepisná exkurzia Carnuntum

     • Tento rok mali naši prváci opäť možnosť absolvovať  29.9.2022 dejepisnú exkurziu v rímskom meste Carnuntum. Všetkými zmyslami mohli zažiť atmosféru tohto významného mesta a prehĺbiť si poznatky z dejepisu v praxi. Na jednotlivých stanovištiach videli ako Rimania predávali látky, oleje, ako žili, aké suroviny nakupovali a používali pri varení jedál. Okrem toho sme navštívili aj budovu rímskych kúpeľov a videli typické dreviny, ktoré v minulosti pestovali. V areáli Carnunta sme sa presúvali po rímskej ceste vydláždenej originálnymi kameňmi, ktoré sa podarilo archeológom vykopať. Z Carnunta sme sa presunuli do neďalekého Múzea Carnuntinum s expozíciou nálezov z Carnunta a exponátov z Dolného Rakúska. Počas cesty sme spozorovali aj amfiteáter a naša exkurzia sa presunula do poslednej zastávky a to Hainburgu. Príspevok na exkurziu dostali žiaci zo ZRPŠ. Celú organizáciu exkurzie zabezpečil PaedDr. A. Herceg a dozor Mgr. M. Pukančíková.

   • Kontakty

    • Stredná odborná škola pedagogická
    • paka@pakamo.sk, riaditel@pakamo.sk, sekretariat@pakamo.sk
    • 033 6472577, mobil: 0915 753 008
    • Sokolská 6 Modra Slovakia
    • 162 787
    • 2020678693
    • Pracovné dni v čase 7.30 - 14.00
    • Školský internát patrí SOŠ vinársko-ovocinárskej. https://svosmo.edupage.org/a/o-skolskom-internate +421 33/6472580 klapka 36
    • Školská jedáleň patrí SOŠ vinársko-ovocinárskej. +421 33/6472580 klapka 13 E-mail: jozefizof@svosmo.sk
   • Prihlásenie

  !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '411489306809433'); fbq('track', 'PageView');