• Reťazové sprevádzanie v Bratislave

• 2.5.2024 sme sa my, animátori z 3.CLV, vybrali na reťazové sprevádzanie do Bratislavy spolu s pani učiteľkou Strakošovou. Vopred sme si rozdelili pamiatky, o ktorých sme si našli veľmi zaujímavé  informácie. Zamerali sme sa nielen na znaky jednotlivých slohov, ale aj na udalosti a legendy, ktoré sa k nim viazali. Tie sme potom sprostredkovali našim spolužiakom. Pamiatok bolo naozaj veľa, prešli sme od hlavnej stanice cez Námestie slobody, Hodžovo námestie, Námestie SNP až k Modrému kostolíku, potom sme pokračovali cez Primaciálne a Hlavné námestie k historickej budove SNP a celý okruh sme dokončili okolo Dómu sv. Martina cez Kapitulskú a Michalskú ulicu pri Michalskej bráne. Očaril nás najmä Modrý kostolík, pri ktorom sme sa cítili ako v rozprávke. Prešli sme viacerými peknými uličkami a dozvedeli sa veľa zaujímavostí o jednotlivých historických pamiatkach. Myslím, že úlohu turistických sprievodcov v našom hlavnom meste sme zvládli veľmi dobre.

Michaela Opluštilová, 3.CLV

• Dobročinná zbierka – „Deň narcisov“

• 18. apríla 2024 sa konal  28. ročník finančnej zbierky „Deň narcisov“.                                                V tento deň ulice miest zaplavili žlté kvietky - narcisy. Každý, kto si narcis  pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.

Aj tento rok sa do zbierky zapojila  naša škola. Dobrovoľníčkami zbierky v meste Modra boli žiačky druhých ročníkov – Elena Habiňáková 2.A, Johanna Horníková 2.A, Hana Androvičová 2.B, Michaela Horňáková 2.B.

Žiačky vyzbierali sumu  383,65 Eur.

Ďakujeme dievčatám za účasť na tejto zbierke a všetkým, ktorí prispeli na pomoc onkologickým pacientom.

Mgr. Katarína Badinková

• ZÁŽITKOVÁ HODINA a scénické čítanie s autorkou Evou Maliti Fraňovou

•      Dňa 11.04.2024 sa v mestskej  knižnici KC Modra triedy II.A a II.B zúčastnili zážitkovej hodiny s prozaičkou, dramatičkou, literárnou historičkou a autorkou knihy Tajomstvá mladého Bajzu EVOU MALITI FRAŇOVOU.

Cez otázky Ľ. Mihálikovej nám táto literárna historička predstavila osobnosť J. I. Bajzu ako spisovateľa s dôrazom na okolnosti vzniku prvého slovenského románu René mládenca príhody a skúsenosti a na jeho zmysel.

Do hodiny sme sa rozhodli vstúpiť aj my, a to pripraveným scénickým čítaním z divadelnej hry tejto autorky pod názvom NAŠE OSVIETENÉ STOROČIE  alebo cherchez la femme (vo voľnom preklade „za všetkým hľadaj ženu“).

Táto hra s podtitulom Komédia zo sveta myšlienok je venovaná dvom významným osobnostiam slovenskej kultúry, J. I. Bajzovi a J. Fándlymu. A keďže išlo o scénické čítanie, čo je takpovediac zvláštny druh recitácie, akési interpretačné divadlo s rekvizitami a kostýmami, v ktorom ožívajú slová literárneho autora, jeho texty komunikujú s divákmi a úryvky z tvorby lákajú čitateľov siahnuť po autorovej knihe a v našom prípade  teda aj po divadelnej hre.

Preto sa v ňom  naše 3 žiačky z II. A triedy zmenili na 3 významných osvietenských filozofov VOLTAIRA - N. ANDRAŠČÍKOVÁ, ROUSSEAUA - T. VANČOVÁLEIBNIZA - D. KROŠLÁKOVÁ, a práve oni svojou polemikou o tom, čo je pravé svetlo - LUMIÉRE nám ukázali obdobie osvietenstva spojeného s pokrokom, vzdelaním, pravdou a právom človeka na slobodu myslenia a presvedčenia.

Dej celej divadelnej hry je zasadený do 18. storočia a odohráva sa na Slovensku.

Takže sme sa prostredníctvom 2 žiačok Laury PŠENICOVEJ (III.B trieda) ako JOŽA BAJZUDoroty ŽILINSKEJ (II.A trieda) ako JURAJA FÁNDLYHO ocitli v našom scénickom čítaní spolu so žiačkami na fare v Dolnom Dubovom, kde v tomto období pôsobil ako katolícky farár Jozef Bajza.

Cez dialóg Bajzu a Fándlyho teda Laury a Dorotky sme sa dozvedeli o tom, s čím sa musel vysporiadať významný slovenský osvietenec Bajza ako kňaz  - teda nielen so svojimi farníkmi, ale aj so spormi s inými vzdelancami na čele s Jurajom Fándlym. Hoci obaja bojujú za slobodu, vzdelanosť a reč slovenského národa, každý má o tom inú predstavu. A zhodnúť sa na niečom – to nie je príliš slovenské.

Dramatickosť dialógov jednotlivých postáv a dotvorenie celej atmosféry scénickému čítaniu dodalo duo flautistiek z II. A triedy J. HORNÍKOVEJ (priečna flauta) a E. HABIŇÁKOVEJ (zobcová flauta).

A čo sme sa dozvedeli a naučili? O čom bol Bajzov prvý slovenský román a čo priviedlo Bajzu k jeho napísaniu, prešli sme si znaky Bernolákovho spisovného jazyka a scénickým čítaním sme sa preniesli do osvietenského obdobia 18. storočia na Slovensko a pochopili snahy našich národovcov zmeniť život na Slovensku.

Ďakujem všetkým menovaným žiačkam za perfektné zvládnutie scénického čítania, ich snahu niečo nové sa naučiť a verejne odprezentovať a aj obom našim flautistkám, ktoré dodali celému predstaveniu šmrnc profesionality.

Mgr. Iveta Sečanská