Vyhlásenie výberového konania
„Dobročinné zbierky“
V mesiaci september a október sa tradične naša škola zapojila do dvoch dobročinných zbierok. Prvá zbierka „Biela pastelka“ sa uskutočnila 20. septembra 2024 a bola organizovaná Úniou nevidiacich a slabozrakých. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a na financovanie aktivít, ktoré zrakovo postihnutým pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Druhá zbierka „Dni nezábudiek“ sa konala 10. októbra 2024 a bola organizovaná Ligou za duševné zdravie. Výnos tejto zbierky je použitý na podporu rozvoja siete starostlivosti o ľudí s duševnými ochoreniami a ich sociálneho začlenenia.
Dobrovoľníčkami zbierok boli študentky - N. Lajdová (2.A), B. Madilová (2.A), B. Bežová (2.CL), S. Turčániová (2.CL), A. Konečníková (2.CL), A. Schillerová (2.CL), N. Andraščíková (3.A), P. Ježíková (3.A).
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli dobrovoľnou finančnou čiastkou na pomoc ľuďom so zrakovým či duševným ochorením.
Výnos zbierok: „Biela pastelka“ 430,07 Eur „Dni nezábudiek“ 426,95 Eur
Mgr.Katarína Badinková
Reťazové sprevádzanie historickým centrom Trnavy
Vo štvrtok 17.10.2024 si animátori z 3.CLV triedy vyskúšali úlohu sprievodcov. Pripravili si reťazové sprevádzanie po kultúrno-historických pamiatkach Trnavy. Navzájom si predstavili známe i menej známe pamiatky, zamerali sa nielen na stavebné slohy a historické fakty, ale aj na zaujímavosti a legendy, ktoré sa k nim viažu. Na vlastné oči sa presvedčili, že Trnava je právom nazývaná Malý Rím. Obdivovali monumentálnu krásu Katedrály sv. Jána Krstiteľa a Dómu sv. Mikuláša, no zaujal ich aj zrekonštruovaný Ružový park, rozsiahle mestské hradby a komplex budov pôvodnej Trnavskej univerzity. Prezreli si aj Nádvorie – centrum súčasnej kultúry, ktoré je príkladom inšpiratívneho spojenia kultúrnych a komunitných aktivít s modernou architektúrou. Svojej úlohy sa zhostili veľmi dobre a navzájom si pripravili pútavý a poučný program.
Alžbeta Strakošová.
7
Jablkový dejepis
Októbrové hodiny dejepisu v triedach 1.A, 1.B a 1.C voňali po jablkách. Spojili sme Deň pôvodných odrôd jabĺk s témou historickej pamäte a kultúrnej krajiny. Historická pamäť slúži predovšetkým na budovanie spoločenstva, najmä v súvislosti s rýchlymi zmenami v spoločnosti, politike, hospodárstve a kultúre. Preto sme sa zamýšľali na príklade „pamäte“ vyše storočnej jablone nad tým, čo sa v našom malokarpatskom regióne v priebehu rokov menilo a čo zostalo. Určite nám zostali chute pôvodných regionálnych odrôd jabĺk, ktoré tu jedli ľudia dávno pred nami, ako sú čapák, koženka alebo jadernička moravská. Pridali sme k nim aj obľúbené golden delicius a ďalšie. Všetky jablká boli bez postrekov z dejepisárových jabloní a počas hodiny mali študenti možnosť jabĺčka aj ochutnať.
Fotodokumentáciu na hodine pripravila Timea Kraváriková, ďakujeme.
A. Herceg
Školský literárny festival a Cena René 2024
Na jeseň sa v našej škole koná pravidelne Školský literárny festival a Cena René. 26. 9. 2024 sme pre prvákov až tretiakov zorganizovali literárnu čítačku piatich autorov, z ktorých si študenti stredných škôl hlasovaním volia svojho favorita. Naše literárne nadšenkyne a skúsené recitátorky predstavili úryvky z kníh a autorov:
Lukáš Cabala - Spomenieš si na Trenčín?
Pavel Dvořák ml. - Moja čínska dekáda
Miroslava Kuľková - Hotel Balkán
Richard Pupala - Druhý čierny zošit
Katarína Vargová - Severné moreV druhom bloku – živej diskusii, sme hostili Katarínu Vargovú a Lukáša Cabalu. Na zvedavé otázky ochotne odpovedali, a tak sme sa dozvedeli napríklad aj to, že kniha sa dá napísať aj v hluku kníhkupectva, výber vydavateľa a vhodnej obálky a ilustrácií je veľmi dôležitý či to, že byť v dnešnej dobe na Slovensku spisovateľkou/-om na plný úväzok je skoro nemožné.
Keďže festival sa konal zároveň počas Európskeho dňa jazykov, počuli sme aj básne v angličtine. Mottom Európskeho dňa jazykov 2024 bolo „Jazykmi za mier“, preto sme si vypočuli znelku od J. Cikkera, ktorú skomponoval pred 80. rokmi cez SNP a tiež pieseň Babylon od ukrajinského rappera Yarmaka.
Ďakujeme študentkám zapojeným do Ceny René 2024 za chuť robiť viac pre seba, literatúru a čitateľskú gramotnosť:
Barbora Madilová (II.A), Marianna Antaleczová (II.B), Vanesa Fabušová (II.A),Zoja Gehry (II.B), Katarína Čupalková (III.A), Nina Andraščíková (III.A), Dorota Žilinská (III.A), Romana Perová (III.B), Tamara Kraváriková (III.CLV), Miroslava Petrášová (III.CLV),Michaela Opluštilová (IV.CLV), Liliana Pálenyiková (IV.CLV), Leona Rabčanová (IV.CLV) a Laura Pšenicová (IV.B).Cenu René a hlasovanie stredoškolákov zabezpečuje Slovenské literárne centrum a na našej slovenčinári M. Pukančíková a A. Herceg. Spomedzi hlasujúcich študentov sme vylosovali 2 knižné poukazy na nákup kníh od Fondu ZRPŠ – výherkyňami sa stali Liliana Kachlíková z 2.CL a Marianna Antaleczová z 2.B. Gratulujeme!
Dúfame, že budete mať chuť si knihy prečítať, všetky sú dostupné v školskej knižnici.
Martina Pukančíková a Adam Herceg
11
Dejepisná exkurzia v Rakúsku
Dejepisnú exkurziu „Ako sa žilo v Rímskej ríši“ majú úspešne za sebou triedy 1.A a 1.B, spolu 50 študentov. Do Rakúska sme vycestovali 23. 9. 2024 s naplánovanými tromi zastávkami. Prvou bola prehliadka archeologického parku Carnuntum, ktorý je súčasťou bývalého rímskeho pevnostného systému na Dunaji zapísaného medzi pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V archeoparku sme si najprv pozreli filmové sekvencie o živote v rímskom meste, zoznámili sme sa s počítačovou rekonštrukciou mesta Carnuntum a prezreli sme si ho aj na veľkorozmernom modeli. Pokračovali sme komentovanou prehliadkou funkčných rímskych budov, ktoré vznikli vďaka metódam experimentálnej archeológie. V mestskej štvrti sme prešli dom obchodníka s olejom, Luciov dom strednej vrstvy, tzv. domus quarta – luxusný obytný dom s jedinou zachovanou mozaikou v Carnunte, villu urbanu ako príklad mestského paláca, či funkčné rímske kúpele a obchody. Cestou do Bad Deutsch Altenburgu sme si z autobusu prezreli pozostatky rímskeho amfiteátra a v druhej zastávke sme navštívili Múzeum Carnuntinum, v ktorom sú na výstave „Carnuntum – svetové mesto na Dunajskom limes“ archeologické exponáty z viac ako 150-ročného výskumu týchto miest. Exponáty spred niekoľko tisíc rokov zobrazujú jednotlivé oblasti života Rimanov. Poslednou zastávkou bola prehliadka mesta Hainburg a.d. Donau, kde sme si po vzdelávacej časti exkurzie popri prechádzkach aj trochu oddýchli. Pre prvákov, ktorí sú na škole len niekoľko dní, to bola prvá veľká školská akcia. Za podporu exkurzie ďakujeme fondu ZRPŠ a za spoľahlivú dopravu firme JOJO bus – p. Ježovič. Exkurziu pre študentov pripravil Adam Herceg. Za pedagogický dozor a spoluprácu ďakujem Mgr. Jane Okapalovej.
A. Herceg
foto: A. Kmeťová (1.A), A. Herceg
Kurz ochrany života a zdravia 2024
16.-20.9.2024☀️Tieto dni žiačky a žiaci tretieho ročníka trávili v srdci národného parku Veľká Fatra 🌲🏔️ v úžasnom ubytovacom zariadení Rekrea Škútovky v obci Liptovská osada 🏡. Náš kurz ochrany života a zdravia patril aktivitám, pri ktorých si žiaci osvojili nové vedomosti 👩🏫🧑🏫z oblasti prvej pomoci🚑, prevencie pred úrazmi 👆a taktiež nové zručnosti pri stavaní príbytku v lese🛖, vyrobenie si oblečenia z prírodných materiálov🍃, či v tradičnom novozélandskom HAKA tanci💃a mnoho ďalšieho. Študentky a študenti si vyskúšali aj pozíciu učiteľov, kde si navzájom vymýšlali a organizovali športové súťaže a kde mohli prejaviť svoju kreativitu a trpezlivosť pri svojich spolužiakoch☺️. Naše ,,decká” zvládli týždeň na parádu. Kurz sme zakončili spoločnou opekačkou pod oblohou plnou hviezd✨❤️Chceli by sme sa poďakovať našim učiteľom (Solárová, Kosáková, Tibenský, Held) za celkovú výdrž, trpezlivosť a nasadenie 💪❤️ a žiačkám a žiakom za ich aktivitu a vzornú reprezentáciu školy, pretože vedúci nášho ubytovacieho zariadenia povedali, že sme vraj dobrá parta👍🫶🏻Tešíme sa na ďalšie strávené chvíle a východy slnka v Škútovkách🌄😘.
1