V stredu 18.12 sa na našej škole konali zimné olympijské hry, ktoré zorganizivali animátori zo 4.CLV a 3.CLV. Počas celého dňa bol pre žiačky a žiakov pripravený bohatý program. Začiatok patril rozhovoru so zimným olympionikom Róbertom Kresťankom, reprezentantom v boboch,(Salt Lake City 2002, Turín 2006, Vancouver 2010), ktorý nám všetkým priblížil svoju kariéru z hľadiska športovca a trénera, prípravu na ZOH, dôležitosť športovania, samotný šport boby a ako sa k nemu dostal. Pokračovali sme športovými aktivitami, ktoré sa niesli v téme ZOH, ako napríklad biatlon, boby, korčuľovsnie či carling. Pohybové súťaže doplnil kvíz, kde si žiaci preverili vedomosti z oblasti športu a kreativitu si mohli vybiť v aktivite tvorenie, kde vyrábali transparenty na podporu svojho obľúbeného tímu. Záver patril volejbalovému zápasu medzi žiakmi a učiteľmi a týmto naši animátori priblížili šport snow volejbal. Ďakujeme všetkým súťažiaci za ich aktívnu účasť, skvelú atmosféru a podporu počas celého dňa. Veľké ďakujeme patrí našim animátorom zo 4.CLV, ktorí túto akciu perfektne zorganizovali, pretože zaujať a zabaviť celú školu na celý deň chce poriadnu dávku odvahy a kreativity.
ZOH
- 6
Cena René 2024
Odovzdávanie Ceny René 2024, boli sme pri tom
Už šiesty raz sme boli súčasťou projektu Slovenského literárneho centra Ceny René – literárnej ceny stredoškolákov. Svoju účasť v tohtoročnom 8. ročníku sme ukončili v spoločnosti 18 škôl z celého Slovenska 28. 11. 2024 v Bratislave. Najprv hlas našich čitateliek v argumentačnej diskusii v SNG v knižnici Kornela a Nade Földváriovcov zastupovali Leona Šafaříková a Katarína Čupalková, ktoré argumentovali v prospech knihy K. Vargovej Severné more. Diskusia i následné hlasovanie boli napínavé a keď aj po opätovnom hlasovaní študentov zapojených škôl bol rovnaký počet hlasov pre knihy Severné more a Moja čínska dekáda od P. Dvořáka ml., prišlo k nečakanému zvratu. Študenti sa rozhodli udeliť dve ceny.
Slávnostné vyhlásenie Ceny René 2024 sa odohralo 28. novembra o 18.00 v kníhkupectve Martinus v Bratislave a našich 14 študentiek a slovenčinári M. Pukančíková a A. Herceg boli pri tom. Videli sme tak, ako víťazi preberajú víťaznú sošku Ceny René, ktorú vytvorili študentky VŠVU v Bratislave, z Ateliéru skla. A absolvovali sme aj spoločné fotenie so spisovateľmi z finálovej päťky Ceny René – Vargovou, Kuľkovou, Cabalom a Pupalom.
Zapojeným školám a špeciálne učiteľom poďakovali riaditeľ LIC P. Sibyla, koordinátorka CR M. Nagyová a literárny vedec, člen poroty R. Passia a potleskom sa pridalo publikum.
Okrem slávnostnej ceremónie a argumentačnej diskusie sme si stihli pozrieť expozície SNG i výstavu venovanú architektovi V. Dedečkovi, porozprávať sa v galerijnej kaviarni a tiež sme si pozreli výstavu Hana o spisovateľke Hane Gregorovej v Múzeu mesta Bratislava.
V projekte v r. 2024 boli zapojené tieto študentky: M. Antaleczová, Z. Gehry, V. Fabušová, B. Madilová, N. Andraščíková, K. Čupalková, D. Žilinská, R. Perová, T. Kraváriková, M. Petrášová, M. Opluštilová, L. Pálenyiková, L. Šafářiková, L. Pšenicová.
Projekt finančne podporili: LIC a fond ZRPŠ. Ďakujeme. Špeciálne poďakovanie za skvelú spoluprácu patrí pani Monike Nagyovej z LIC.
Beniakove Chynorany 2024 / finále
L. Pálenyiková v celoslovenskom finále recitačnej súťaže
Keď prišli výsledky z výberového kola Bratislavského a Trnavského kraja na postup na celoslovenské kolo do Chynorian, mala som veľa zmiešaných pocitov, no postupom času som sa začala z toho tešiť. Aj napriek tomu, že som vo finále nezískala jedno z prvých troch miest, samotný úspech pre mňa je to, že som vôbec postúpila medzi najlepších 10 recitátorov zo Slovenska a za túto príležitosť ďakujem.
No najväčšia vďaka patrí pánovi učiteľovi Hercegovi za jeho čas, spoluprácu, ochotu a povzbudenie.Liliana Pálenyiková
Študentkám Liliane Pálenyikovej, Leone Šafaříkovej a Laure Pšenicovej, ktoré reprezentovali školu na Beniakových Chynoranoch 2024 a 4 roky reprezentovali školu v umeleckom prednese ďakujeme a prajeme im veľa úspechov v budúcnosti. Ako malú odmenu za svoje úsilie dostali 15-eurové poukážky na nákup kníh v kníhkupectve Artforum, ktoré poskytol fond ZRPŠ.
Pedagogická prax VŚ
Zo študenta učiteľ – pedagogická prax nášho absolventa
Úspešne ukončenú pedagogickú prax v SOŠ Pg Modra má za sebou vysokoškolský študent Trnavskej univerzity a náš absolvent, Lukáš Bila. Lukáš absolvoval prípravu, realizáciu a vyhodnotenie vlastnej vyučovacej činnosti z predmetov SJL a OBN. Vyskúšal si napr. prípravu pracovných listov, písomného preskúšania, výber literárnych textov na školskú interpretáciu, diskusie v triedach, ale aj prácu s edupage. S našimi študentmi v dobre známom prostredí počas praxe prešiel témami ako literárna moderna, ľudské práva, alebo Orwellov román 1984. Rozbor, reflexia, spätná väzba a konzultovanie príprav boli zasa tou časťou praxe, ktorá neprebiehala v triedach. Lukáš momentálne ukončuje štúdium a pracuje na diplomovej práci s témou tvorby L. Mňačka, ktorá ho oslovila práve na hodinách SJL v našej škole. Tešíme sa každému nadanému absolventovi, ktorý mieri k pedagogickej profesii. Držíme mu palce a prajeme veľa úspechov.
Cvičným učiteľom bol Lukášov bývalý vyučujúci A. Herceg. Za spoluprácu počas súvislej praxe ďakujeme fakultnému koordinátorovi PaedDr. Mgr. Viktorovi Križovi PhD.
Otvor srdce, daruj knihu!
Od roku 2013 sa pravidelne v SOŠ Pg zapájame nielen do charitatívnej zbierky Otvor srdce, daruj knihu!, ale aj vlastnoručne balíme knihy pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín. Tento rok projekt navyše oslávil 20 rokov, preto okrem kníh daruje KN Revia k tohtoročným Vianociam 20 deťom 20-eurovú poukážku na knihy. Výnos zbierky v škole bol: 89,95 eur. Zbierku podporila väčšina tried v škole. Pre obdarované deti zo ZŠ Častá a ZŠ Budmerice sme nakúpili poukážky a knižku za 93,95 eur.
Ďakujem všetkým darcom, triede 3.A za realizovanie zbierky v škole a študentkám - dobrovoľníčkam: Dominike Krošlákovej, Stelle Chrenkovej, Lucii Oklepkovej, Karolíne Ilkovej, Tamare Kravárikovej, Nikole Michalčíkovej a Rebeke Sokolovej za to, že knihy k Vianociam pre deti zabalili počas dvoch dní v modranskom kníhkupectve FOLLY.
Za spoluprácu sa študentkám poďakovala správkyňa Malokarpatskej komunitnej nadácie Revia D. Finková a majiteľka kníhkupectva FOLLY, pani H. Horváthová.
SOŠ Pg Modra je partnerom zbierky v Modre.
Adam Herceg, školský koordinátor zbierky
Deň ľudských práv
Deň ľudských práv sme oslávili súťažou
Pri príležitosti Dňa ľudských práv sme si 10. 12. v škole pripomenuli ľudské práva a slobody cez vyhlásenú súťaž „35 rokov slobody“. Do súťaže sa zapojilo 50 študentiek a študentov tým, že riešili úlohy z výstavy SNP 80 o absolventoch školy, ktorí padli v SNP, a tiež z prezentácie faktov o 17. novembri 1989.
Pre zapojených študentov darovali ceny – 3 symbolické ceny od pána školníka B. Manáka, kniha od školskej knižnice a vianočné ozdoby z modranskej majoliky od fondu ZRPŠ. Vylosovaní boli: Adam Vilem, Hanna Kovácsová, Mirka Petrášová, Sára Danielová, Ema Kolenčíková, Patrícia Grúberová. Gratulujeme!
Na záver sa každý mohol vyjadriť k tomu, ako vnímajú 35 rokov slobody. Tu sú niektoré odpovede:
„Pre mňa znamená pripomínanie si 35 rokov slobody uznanie hodnoty demokracie, slobody prejavu a ľudských práv, ktoré sú základom spravodlivého a slobodného života.“
„Pre mňa znamená pripomínanie 35 rokov slobody a obnovenia ľudských práv a slobôd oslavu odvahy a vytrvalosti ľudí, ktorí sa zasadzovali za spravodlivosť a rovnosť.“
„Znamená to pre mňa, že aj napriek okupáciám a utlačovaniu našich predkov sme nakoniec získali ľudské práva a aj slobodu v štáte. Je to určite výnimočné a mali by sme si takúto vec vážiť lebo nám môže byť ľahko a rýchlo odobratá.“
„Som rada, že žijem v slobode, aj keď možno v tomto momente a v tejto situácii nevyzerá ako naozajstná sloboda. Preto sa budem snažiť myslieť kriticky a nenechám sa zviesť konšpiráciami a podobne.“
„Pripomínanie si 35 rokov slobody a obnovenia ľudských práv je pre mňa symbolom odvahy, solidarity a nádeje, že aj malé kroky ľudí môžu viesť k veľkým zmenám, ktoré nám umožňujú žiť dôstojne, slobodne a s rešpektom k druhým.“
„Pre mňa to znamená, že môžem byť veľmi vďačná všetkým ľudom, čo sa snažili a čo obetovali svoj život za slobodu a práva. Ja som vďačná, že teraz sa môžem slobodne učiť sa a vyjadrovať sa. Ja by som si nevedela predstaviť život, ktorý prežili oni. Preto som šťastná a vďačná, že toto mám len tak.“
PaedDr. Adam Herceg, školský koordinátor pre oblasť ľudských práv
Mikulášska besiedka v MŠ Kalinčiakova
„Mikuláš, Mikuláš poď medzi nás“ – týmito slovami deti v MŠ na Kalinčiakovej netrpezlivo očakávali príchod Mikuláša, aby im rozdal sladké dobroty a potešil ich svojou prítomnosťou. Stretnutiu s Mikulášom predchádzalo divadelné predstavenie, ktoré pre deti pripravili dievčatá z 3.B triedy pod taktovkou kolegu Mgr. P. Blaha.
Deti sa nachvíľu ocitli v rozprávkovom svete a stali sa divákmi milého a poučného príbehu o anjelikovi, ktorý si hľadal kamarátov vo svete ľudí. Príbeh deti zaujal, rozosmial a emočne vtiahol do deja. Čaro celému príbehu dodali nielen kostýmy, ale i kulisy, ktoré si dievčatá vlastnoručne vyrobili.
Dôkazom toho, že sa deťom príbeh páčil, boli ich rozžiarené očká, úsmev na tvári a potlesk v závere rozprávky.
Dievčatá zvládli vystúpenie na výbornú a získali skúsenosť hrať pred detským divákom.
Mgr. K. Badinková
3
Mikuláš v Špeciálnej základnej škole
Tohtoročný Mikuláš sa niesol v trochu nostalgickom duchu, pretože naši animátori zo 4.CLV sa poslednýkrát ako študenti našej školy stretli s deťmi zo Špeciálnej ZŠ Vajanského v Modre. Ich veľkými pomocníkmi boli animátori z 2.CLV, ktorí sa v prestrojení za anjelov, čertov a škriatkov venovali všetkým deťom. Deti Mikulášovi recitovali a spievali odušu a za to boli odmenené plyšovou hračkou a sladkosťami. Naši študenti nezapreli v sebe animátorského ducha a celú akciu viedli na výbornú. V tento predvianočný čas vyčarili úsmev na tvárach detí aj ich učiteliek a my iba dúfame, že v tejto tradícií budeme pokračovať aj o rok...
Mgr. Soňa Trojanovská
1
Návšteva SNG a GMB
Galerijná animácia je jednou z možností profesijného uplatnenia našich animátorov. Preto sme aj s tohtoročnými štvrtákmi v utorok 3.12. navštívili priestory Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy. Študenti si so záujmom prezreli stále expozície i aktuálne výstavy v zrekonštruovanej SNG. Zaujala ich expozícia slovenskej moderny, súčasného umenia, prierezová expozícia z diel súkromného zberateľa a tiež veľmi inšpiratívna knižnica Kornela a Nade Földváriovcov. Pri viacerých vystavených dielach sme diskutovali o možnostiach animácie pre rôzne vekové skupiny, o prepojení teoretického výkladu s praktickými tvorivými aktivitami, či reflexiou výtvarného diela. V GMB sme sa prešli obľúbenou knižnou pasážou Mateja Kréna a prezreli si interaktívnu expozíciu keltskej mincovne.
Mgr. Alžbeta Strakošová
4
Beniakove Chynorany 2024 – L. Pálenyiková vo finále!
Opäť sme získali niekoľko ocenení v umeleckom prednese na výberovom kole súťaže v umeleckom prednese Beniakove Chynorany (12. 11. 2024). Za týmto úspechom sú naše skúsené recitátorky, ktoré sa tento rok už ako štvrtáčky rozlúčili s recitačnou súťažou Beniakove Chynorany ziskom týchto umiestnení:
Liliana Pálenyiková získala so svojim prednesom 2. miesto v II. vekovej kategórii a postup medzi TOP 10 recitátoriek v celoslovenskom finále 31. ročníka Beniakových Chynorian 2024, ktoré bude 6.-8. 12. 2024.
Laura Pšenicová získala 3. miesto v II. kategórii.
Leona Šafaříková získala 3. miesto v III. kategórii.
Ďakujeme študentkám za fantastickú, a počas celých štyroch rokov úspešnú, reprezentáciu školy. Veď za štyri roky sa trikrát prebojovali medzi TOP 10 recitátoriek v celoslovenskom finále, a to v r. 2022 L. Pšenicová, v r. 2023 M. Opluštilová a v r. 2024 L. Pálenyiková. Gratulujeme k tejto nevídanej sérii finálových účastí. Veľmi sa z vašich úspechov tešíme.
Súťažné vystúpenia zhodnotila za recitátorky jedna z nich, Laura Pšenicová: „Recitovali sme tradične v kaštieli v Modre a organizátori nám tentokrát na naše prekvapenie pripravili bohaté občerstvenie v podobe slaného, sladkého, teplého, a pre recitátora a jeho hlas dôležitého nechladeného pitia a jedla. Stalo sa tak vôbec prvýkrát. S výkonom sme boli spokojné, veď sme sa umiestnili 2x na treťom mieste a 1x na druhom mieste. Po 4 rokoch to boli naše posledné Chynorany, ktoré sme si išli spoločne užiť ako super partia. A veľké ĎAKUJEME patrí pánovi učiteľovi Hercegovi, že nás vždy pripravoval, aj keď z nás občas (stále) mal zvýšený tlak.“
Článok a fotogaléria:
Knižné poukazy pre recitátorky finančne podporil fond ZRPŠ.
PaedDr. Adam Herceg
foto: MOS Modra
Krabice plné lásky
V druhej polovici novembra sme sa po tretíkrát zúčastnili charitatívnej zbierky „Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ pre opustených, sociálne znevýhodnených alebo chorých seniorov. 15 krabíc plných niečoho sladkého, slaného, teplého, mäkkého, voňavého, ale ja niečo na zábavu a niečo zo srdca smeruje z našej školy v adventnom čase seniorom, a to vďaka viacerým študentom a ich rodinám, učiteľom a triednu krabicu poslala aj trieda 3.A.
Koordinátor zbierky A. Herceg odovzdal krabice aj so srdečnými vianočnými prianiami 27. 11. v zbernom mieste, ktoré zabezpečuje distribúciu darčekov.
PaedDr. Adam Herceg
školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní v oblasti ľudských práv
35. výročie Nežnej revolúcie
Diskusia s historikom Martinom Slávikom z OZ Living Memory o udalostiach Nežnej revolúcie a následnom vyrovnávaní sa s komunistickou totalitou pripomenula 26. 11. 2024 študentom 2.A a 2.B nielen štátny sviatok, ale aj 35. výročie Nežnej revolúcie. Debatovalo sa o slobode, demokracii, právnom štáte, ale aj o trestnom zákone z r. 1948 či železnej opone. Okrem diskusie je na chodbe školy prezentácia základných faktov o udalostiach 17. 11. 1989 v Prahe a o osobnostiach Novembra 1989. Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv 10. 12. budú môcť študenti v súťaži o Nežnej revolúcii získať knižnú cenu.
Ďakujeme OZ Living Memory za dlhodobú spoluprácu pri vzdelávaní o dejinách 20. a 21. stor. a tešíme sa na ďalšie diskusie.
Podujatie finančne podporil BSK.
PaedDr. Adam Herceg
Multimediálna performance – Marína
Aké to je stať sa mýtom, legendou, básňou? A to až tak, že sa na vás ako na ženu zabudne. Svoje o tom vedela Marína, teda Mária Pischlová. Jej vzťah s A. Sládkovičom neovplyvnil len slovenskú literatúru, ale aj ju a jej život. Ale aká bola naozaj? A aký bol jej vzťah zo Sládkovičom? Tieto a iné otázky položila a možné odpovede povedala multimediálna performance dramaturgičky Veroniky Hajdučíkovej (absolventky našej školy) v inscenovaní hereckého a hudobníckeho súboru Klbko zmyjí. Všetci počuli o Sládkovičovi a Maríne, ale málokto vie niečo o M. Pischlovej, preto sme toto súčasné divadlo priniesli 26. 11. 2024 študentkám a študentom našej školy. Bonusom bolo, že po predstavení nasledovala diskusia s autorkami inscenácie, ktoré okrem svojho pohľadu na M. Pischlovú, rozprávali aj o postavení ženy v 19. stor. a dnes, mýtoch, ktoré sa často spájajú s Marínou alebo aj o réžijnom a dramaturgickom zámere predstavenia.
Podujatie bolo financované z Fondu na podporu umenia.
Školská knižnica SOŠ Pg Modra ďakuje za spoluprácu Mestskej knižnici Modra a KC Modra.
PaedDr. Adam Herceg
Foto: LUMA fotografka
2
Vzdelávací program „SNP 80“ pripomenul 80. výročie
Máme za sebou bohatý vzdelávací program „Slovenské národné povstanie 80“, ktorým sme si od septembra do novembra pripomenuli významný moment boja za slobodu a demokraciu a nevynechali sme ani prepojenie našej školy so SNP. Vzdelávací program pripravil učiteľ dejepisu Adam Herceg. V priebehu „SNP 80“ sme pre študentov pripravili:
- 24. 9. diskusia s historikom L. Morbacherom na tému SNP a politické procesy v 50. rokoch pre 2.B a 2.CL;
- 30. 9. premietanie filmu o účastníčke SNP Chavive Reikovej „Návrat do horiaceho domu“, pri príležitosti jej 110. výročia narodenia a 80. výročia úmrtia pre 1. – 3. ročník a následná diskusia s režisérkou a scenáristkou filmu, pani Annou Gruskovou;
- pri príležitosti Dňa študentstva bola 18. 11. v priestoroch školy inštalovaná panelová výstava o absolventoch školy, ktorí padli v SNP. Autorom výstavy je A. Herceg;
- rovesnícke vzdelávanie prostredníctvom výstavy zo zbierky s tematikou vojenstva a SNP nášho maturanta Š. Juhaniaka,
- získali sme vzdelávacie príručky SNP 80 pre študentov v hodnote 156 eur, ktoré nám v rámci vzdelávacieho projektu poskytol Denník N;
- premietnutie hraných dokumentov zo série Moje povstanie na hodinách dejepisu pre 1. ročník.
Za spoluprácu ďakujem KC Modra – pán J. Sklenár, Kino Mier Modra, BSK – financovanie diskusie s historikom.
Vzdelávací program finančne podporil fond ZRPŠ a Denník N.
PaedDr. Adam Herceg
3
Zimná zbierka pre Ukrajinu
V dňoch 16. a 17. 10. 2024 podporili viacerí študenti našej školy a rovnako tak viacerí učitelia zimnú charitatívnu zbierku pre Ukrajinu, ktorú organizovali v priestoroch Kultúrneho centra Modra.
Na Ukrajinu sme tak prostredníctvom zbierky poslali jesenné a zimné oblečenie, kozmetiku, trvanlivé jedlo a najmä esenciálne potraviny a oblečenie pre bábätká. Všetkým zapojeným darcom ďakujeme.
PaedDr. Adam Herceg
školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní v oblasti ľudských práv
Diskusia s Rusom o Rusku
9. 10. 2024 sme v škole tretíkrát zorganizovali diskusiu „S Rusom o Rusku“, v ktorej náš hosť F. Sedov hovoril svoj príbeh, prečo prišiel na Slovensko, popisoval, ako vojna dopadla na jeho známych v Rusku a tiež hovoril, prečo ako ruský občan verejne vyjadril podporu Ukrajine. Žiaci mali, možnosť pýtať sa ho na čokoľvek, čo ich zaujímalo, prípadne mohli diskutovať, pokiaľ mali na niektoré témy iný pohlaď. Podujatie sme zorganizovali v zmysle metodiky Štátneho pedagogického ústavu - Ako reflektovať vojnu na Ukrajine a rozvoja empatie, tolerancie a demokratických hodnôt.
PaedDr. Adam Herceg, školský koordinátor pre oblasť ľudských práv