• Krajské kolo SOČ

     • Dňa 29. 3. 2023 sa naše žiačky zúčastnili na Krajskom kole SOČ (stredoškolská odborná činnosť) , ktoré sa konalo na Strednej priemyselnej elektrotechnickej škole Karola Adlera v Dúbravke. Svoju odvahu si pred trojčlennými komisiami vyskúšali žiačky : Marcela Čmehýlová a Barbora Krausová z 3. B , Nina Oborová a Vanessa Mikulášková zo 4. A a Tereza Špičková zo 4. CV. Dievčatá vynikajúco zvládli obhajobu svojich prác a takisto ich nezaskočila žiadna otázka zo strany hodnotiacej komisie.

      V odbore 16 - Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba sa na treťom mieste umiestnila Nina Oborová zo 4. A, ktorá odprezentovala svoju prácu o folklóre. Na prvom mieste sa umiestnila Marcela Čmehýlová z 3. B , ktorá predviedla aj excelentnú ukážku vlastnej odevnej tvorby - šaty podľa Diora.

      V odbore 13 - História, filozofia, právne vedy sa na treťom mieste umiestnila Barbora Krausová.

      Výherkyniam srdečne gratulujem a ďakujem všetkým zúčastneným. Verím, že budeme mať úspech aj na Celoštátnej prehliadke.

      Mgr. Pavol Blaho

     • Oceňovanie učiteľov

     • Pri príležitosti „Dňa učiteľov“ sa v stredu 29. marca v modranskom kultúrnom dome uskutočnilo slávnostné popoludnie pre pedagógov škôl pôsobiacich na pôde mesta Modry. V rámci každoročného udeľovania ocenení si z rúk primátora Modry, zástupcov komisie školstva a mestského zastupiteľstva prevzali ocenenia učitelia nominovaní riaditeľmi jednotlivých škôl. Za našu školu to boli v tomto roku pani PhDr. Viera Kotásková a pani Mgr. Barbora Uhrovičová. Obom srdečne blahoželáme.

      Slávnostné chvíle spríjemnil pozvaným hosťom svojim vystúpením spevácky zbor našej školy pod vedením pani Mgr. Sylvie Oškerovej.   

                                                                                                                                                            Mgr. Maroš Jakim

     • Divadelné predstavenia v marci

     • Divadlo Ludus opäť nesklamalo. Mohli sme sa o tom presvedčiť počas dvoch predstavení, ktoré prišli zahrať aj mimo ich domovskej scény. Prvé úžasné predstavenie, ktorého sme sa zúčastnili s I.CLV  a I.B bolo 14.3. 2023 v Pezinku. Pozreli sme si zdramatizovaný román Na západe nič nové od Remarquea z prostredia prvej svetovej vojny v podaní štyroch hercov. Aj napriek tomu, že príbeh nás zarmútil, verne zobrazil vojnové prostredie a prežívanie mladých ľudí. Scéna sa nám menila pred očami akoby zázračne a my sme s napätím čakali, ako to celé skončí. Okrem tých, ktorí sme už knihu čítali. O týždeň, 23.3.2023 sme zase boli očarení iným predstavením. Tento raz sa hralo v Modre predstavenie Máj, pôvodne od K.H. Máchu. Romantizmus na pódiu sme zažili viacerými zmyslami. Hudba, tanec, hovorené slovo, vizuálne efekty a maľovanie pieskom dotvorili výborný kultúrny zážitok pre našich druhákov. Tešíme sa na ďalšie predstavenia.

      Mgr. Martina Pukančíková, Mgr. Iveta Sečanská

     • LYŽIARSKY KURZ 2023

     • V dňoch od 5. do 10. marca 2023 sa konal lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz, ktorého sa zúčastnilo 78 žiakov 2. ročníka. Dlhé roky na Makove vystriedali Nízke Tatry a lyžiarske stredisko SKI centrum Bačova Roveň vo Vyšnej Boci, kde sa naše dievčatá a chlapci každým dňom zdokonaľovali. V pondelok boli žiaci rozdelení do skupín podľa ich schopností a začali prvé hodiny výuky na svahu, kde naši inštruktori prostredníctvom rôznych cvičení pomáhali deťom v získaní nových lyžiarskych a pohybových zručností. Každým dňom sa naši študenti zdokonaľovali, prekonávali svoj strach a odstraňovali nedokonalosti, čo bolo vidno aj na ich výkone. Mnohí sa počas týždňa posunuli o niekoľko skupiniek vyššie a aj tí, ktorí na lyžiach stáli po prvýkrát, nabrali odvahu a po niekoľkých hodinách a cvičeniach dokázali svah zdolať. Lyžovanie v podvečerných hodinách vystriedal oddych, spoločenské hry a voľný program, počas ktorého mohli žiaci a učitelia tráviť spoločne voľný čas, bližšie sa spoznať a zabaviť sa. Aj napriek niektorým zraneniam a nepríjemnostiam, ktoré sa na kurze vyskytli, by sme chceli pochváliť celý druhý ročník za takmer bezproblémový týždeň strávený uprostred krásnej prírody Nízkych Tatier, vyzdvihnúť ich lyžiarsky pokrok a tak isto dobrú reprezentáciu našej školy v Hoteli Barbora, ktorého zamestnanci našich študentov veľmi chválili. Na záver ďakujeme našim inštruktorom (O. Kuznecovova, F. Solárová, J. Tibenský, A. Held, A. Kosáková), pedagogickému dozoru (J. Belák, B. Beláková) a zdravotníčke (V. Zvolenská), ktorí na týždeň opustili komfort svojho domova, obetovali svoj čas, energiu a robili všetko pre to, aby sa všetci vrátili domov zdraví, s novými zručnosťami, skúsenosťami a zážitkami. Tešíme sa na ďalšie spoločné chvíle strávené s vami.

      Vaši inštruktori 

     • Silná zostava na súťaži Hviezdoslavov Kubín 2023 – 2 striebra, 3 bronzy

     • Na okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín 2023 (pre okresy Senec, Pezinok, Malacky a Bratislava III.) reprezentovala našu školu silná zostava recitátoriek. V próze to boli V. Mikulášková, L. Rabčanová, L. Sovičová, L. Pšenicová, A. Zámečníková, M. Opluštilová a v poézii N. Andraščíková a H. Stúpalová. V hľadisku im fandil slovenčinár A. Herceg, s ktorým sa na súťaž pripravovali.

      Na javisko bratislavského V-klubu sa postupne postavili všetky recitátorky v 5-hodinovom súťažnom maratóne a následne sme strávili 2 hodiny pri rozboroch s porotou. Mesiace postupných príprav, hodiny voľného času a veľa úsilia, ale len jeden pokus na súťaži. Všetko toto dievčatá obdivuhodne zvládli.

      A veľmi sa tešíme, že dosiahli skvelé úspechy:

      V próze Vanessa Mikulášková získala za prednes M. Kukučín: Keď báčik z Chochoľova umrie 2. miesto s postupom na krajské kolo – Štúrova Modra a tiež pochvalu od poroty.

      Liliana Sovičová s textom V. Pankovčin: Marakéš a Leona Rabčanová s textom V. Kostelanski: Vlna obsadili zhodne 3. miesto. Prvé miesto udelené nebolo.

      V poézii získala Hana Stúpalová za prednes M. Válek: Z vody 2. miesto a Nina Andraščíková za prednes básne Všednosť od A. Ágg 3. miesto. Prvé miesto udelené nebolo.

       

      Gratulujeme a Vanesse držíme palce na krajskom kole v boji o postup do finále Hviezdoslavovho Kubína 2023!

       

      PaedDr. Adam Herceg

      foto: AH, MOS Modra

       

     • Beseda s Adrianou Krištofíkovou

     • Na našej škole sa uskutočnila beseda s názvom Súčasná literárna tvorba očami autorky Adriany Krištofíkovej. Adriana Krištofíková je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v odbore slovenský jazyk a literatúra - anglický jazyk. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Gymnáziu Karola Štúra v Modre a je mimoriadne plodnou spisovateľkou. Na svojom konte má 13 románov, ktoré písal sám život a sú skôr určené ženským citateľkám. Našim žiačkam porozprávala o svojej tvorbe, kde čerpá námety a inšpiráciu, tiež im aj rozdala cenné a praktické rady o tom, ako postupovať pri publikovaní vlastnej tvorby.

      Chcem sa poďakovať vedeniu za umožnenie organizácie tejto akcie, ďakujem aj pani Adriane Krištofíkovej za pútavú besedu a v neposlednom rade vyslovujem poďakovanie aj žiačkam 3. CV za navodenie priateľskej atmosféry, úprimný záujem a podnetné otázky do diskusie.

      Mgr. Pavol Blaho

     • Máme tu nové číslo Pakárskeho echa!

     • Minulý týždeň vyšlo nové, krásne a voňavé číslo školského časopisu. Môžete sa v ňom dočítať o podujatiach, na ktorých sme sa zúčastnili, nájsť svoju odpoveď z dotazníka o Demokratke Erži, dozvedieť sa o pedagogickom zbore, potešiť sa našou a vašou umeleckou tvorbou – textami aj výtvarnými prácami a na poslednej strane vás čaká...no, veď pohľadajte sami J. Každá trieda dostala výtlačky Pakárskeho echa od našich skvelých redaktoriek a jeden kus na vás čaká aj na chodbe. Rozhliadnite sa. Príjemné čítanie vám praje redakcia.

     • So slovenčinármi v divadle – Cyrano z predmestia

     • Pred pár rokmi bol po 42 rokoch v Divadle Nová scéna znovu uvedený kultový slovenský muzikál Cyrano z Predmestia. Dve tretiacke triedy – 3.B a 3.A – si boli 14. 2. 2023 pozrieť znovu uvedené predstavenie so svojimi slovenčinármi A. Hercegom a P. Blahom. Keď sme zasadli do hľadiska, boli sme zvedaví, ako nás osloví libreto Alty Vášovej, texty J. Štrassera a K. Peteraja či hudba M. Vargu a P. Hammela. Predsalen, muzikál vznikal pred takmer polstoročím...

      Výkony P. Slezáka, M. Gális Partlovej, V. Plevčíka a nasadenie všetkých tanečníkov spolu s hudobníkmi nás „chytili“ hneď od začiatku a spravili z muzikálu skvelý zážitok. Nadšené spontánne výkriky a potlesk publika pri záverečnej klaňačke evidentne potešil aj hercov.

      Na zorganizovaní podujatia sa podieľala aj naša študentka B. Krausová, ktorá si tému diváckej reflexie oboch verzií muzikálu vybrala ako svoju tému SOČ a po predstavení pripravila pre spolužiačky dotazník a spätnú väzbu.

       

      Ďakujeme fondu ZRPŠ za finančnú podporu a pánovi Ježovičovi z JOJO BUS Modra za dopravu.

      Upútavka: https://www.youtube.com/watch?v=oDmhushXbVk&t=3s

       

      PaedDr. Adam Herceg

      foto: AH

     • So slovenčinármi na diskusii s Veronikou Šikulovou

     • Štvrtkový večer (9. 2. 2023) sme strávili v útulnom priestore modranského KC Lýceum pri diskusii Literárny kabinet so spisovateľkou Veronikou Šikulovou. Reč bola o spisovateľských začiatkoch a aj o knihách, ktoré autorke vyšli v poslednom čase. V debate sme sa dozvedeli o vzťahu k Francúzsku a M. Proustovi. V. Šikulová premýšľala tiež o slove v umeleckej tvorbe, a to aj v kontexte diela maďarského spisovateľa P. Esterházyho.  Hostka rozprávala aj o literatúre pre deti, kritizovala najmä súčasnú obsahovú a jazykovú kvalitu textov pre najmenších a zdôrazňovala, že pri práci s detským čitateľom sú dôležité fantázia, hravosť a štylistická kvalita. V závere sa otázkami do diskusie zapojili aj naše študentky.

      Veronika Šikulová rozprávala okrem iných o svojich knihách Líštičky majú rady teplo; Radosti a dni a knihách pre deti – Zelená pošta a Pozor, bodkovaný pes. Diskusiou sprevádzala literárna vedkyňa Eva Kenderessy.

      Na podujatí sa zúčastnili Kristína Sukupčáková, Simona Števíková, Paulína Fecková, Katarína Durcová, Ivana Macková a slovenčinári M. Pukančíková a A. Herceg.

      Ďakujeme za pozvanie OZ Presahy / Lýceum.

       

      PaedDr. Adam Herceg

      foto: AH

     • Vzdelávací program k Medzinárodnému dňu obetí holokaustu

     • Po pandemickej prestávke sa v škole opätovne zorganizoval vzdelávací program pri príležitosti Medzinárodného dňa holokaustu. Tento školský rok mal tri hlavné body: komiksovú súťaž na námety audiovizuálnych nahrávok pamätníkov, účasť na diskusii Zastúpenia Európskej komisie v SR – Európsky pamätník holokaustu a vyvrcholením bol vzdelávací program pre 1. – 3. roč. priamo v škole 6. 2. 2023.

      Počas školského vzdelávacieho programu si pre jednotlivé ročníky pripravil 90-minútové bloky dejepisár PaedDr. Adam Herceg. Prváci a druháci mali jednu vzdelávaciu časť o holokauste a jeho príčinách a druhú časť zameranú na projekciu dokumentov s témou záchrany počas holokaustu. Tretiaci mali metodický blok s názvom „Ako pracovať s témou holokaustu s deťmi?“, v ktorom dostali námety na priblíženie tejto problematiky deťom vo veku MŠ a ZŠ. V záverečnej časti si študentky počas workshopu vyskúšali niektoré modelové úlohy.

      A tu sú niektoré reakcie študentov na program v škole:

      Myslím, že je super sa o tom rozprávať. Je to smutné, no, žiaľ, pravdivé a myslím, že nie som jediná, ktorá má okolo takýchto vecí otázky, takže ďakujem. Myslím, že stále je na čo sa pýtať. Páči sa mi, že sa o tom rozpráva a nemlčí. Ľudia sa tak učia - aby takéto chyby neboli opakované.

      „Úprimne to nie je moja téma takéto veci, ale podľa mňa to bolo fajn a určite tým, ktorí o to majú väčší záujem ako ja, tak ich to bavilo.“

      Nápad s takouto vzdelávacou aktivitou sa mi veľmi páči. Veľa mi to dalo a teší ma, že máte záujem ukázať nám aj veci, ako napríklad hovoriť o náročných témach s deťmi.

      Plus tie fotky a vzadu plagáty boli zaujímavé. Čakala som dokument, alebo niečo podobné takže ma to veľmi milo prekvapilo a bolo to zaujímavé a hlavne pre nás učiteľky praktické.

       

      PaedDr. Adam Herceg

      foto: Mgr. Soňa Trojanovská, AH

     • Ivana Macková tretia v komiksovej súťaži v Prahe

     • Naša študentka Ivana Macková zaznamenala úspech v komiksovej súťaži v Prahe. Jej práca bola 30. 1. 2023 ocenená tretím miestom. Do súťaže sa ešte z našej školy zapojili Anna Nádašská a Pavlína Rybnikárová. Komiksy I. Mackovej a A. Nádašskej boli aj medzi vystavenými študentskými prácami v Refektáři budovy Matfyzu Univerzity Karlovej na Malej Strane. Všetky komiksy vznikli na námet audiovizuálnych nahrávok pamätníkov pokrývajúcich dejiny 20. storočia.

      Ivana si ocenenie prevzala osobne počas výročnej konferencie Centra vizuálnej histórie Malach, a to z rúk koordinátora centra Dr. Jiřího Kociana.

      Tento úspech v medzipredmetovej súťaži podporili vyučujúca výtvarnej výchovy Mgr. Romana Štefíková a dejepisár PaedDr. Adam Herceg.

      Okrem udeľovania ocenení sa v rámci medzinárodnej konferencie diskutovalo o metodickom využití osobných svedectiev a histórie či inovatívnych metódach pri výučbe dejepisu.

       

      Všetkým dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a Ivane gratulujeme.

       

      PaedDr. Adam Herceg

      foto: A. Herceg, I. Macková, CVH Malach

       

  !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '411489306809433'); fbq('track', 'PageView');