„O láske aspoň osem riadkov...“
Spoločnosť priateľov poézie, PARS ARTEM pod vedením Ľubomíry Mihálikovej pripravilo pre žiakov našej školy (III.A a III.B triedy), modranského gymnázia a širokú verejnosť interaktívnu hodinu venovanú spomienkam na dvoch spisovateľov, básnikov, spojených s Modrou, a to MARTINA RÁZUSA a JÁNA SMREKA, ktorých výročie úmrtia si práve v roku 2022 pripomíname (8. decembra 40. výročie úmrtia Jána Smreka a 85. výročie úmrtia Martina Rázusa).
Pani Miháliková nám priblížila život a tvorbu oboch autorov, ale aj to, čo ich spájalo s Modrou. Takže sme sa dozvedeli, že M. Rázus si našiel v Modre svoju lásku Elenu, či J. Smrek svoje útočisko po smrti otca, kedy od roku 1907 vyrastal v modranskom sirotinci a dostal sa pod ochranné krídla modranského evanjelického farára Samuela Zocha. Práve s Modrou J. Smreka, vlastným menom Jána Čieteka, spájala aj naša škola, na ktorej v r. 1919 - 1921 študoval ako žiak Učiteľského ústavu. J. Smrek sa stal symbolom generačného optimizmu a vitalizmu. Jeho tvorba sa vyznačovala radosťou zo života, oslavou mladosti a lásky k žene.
A keďže išlo o interaktívnu hodinu, cieľom pani Mihálikovej bolo jej rozprávanie oživiť a zaujať žiakov (ktorí Smreka ako autora preberajú) práve tým, že tvorbu týchto dvoch autorov nám cez pripravené poetické pásmo priblížili žiačky našej školy.
Výber textov z tvorby J. Smreka a M. Rázusa a nácvik recitátoriek pripravila Mgr. I. Sečanská a výber skladieb v podobe klavírneho a flautového sprievodu Mgr. S. Oškerová. A to, ako písal a čo cítil pri písaní svojich básní J. Smrek či M. Rázus nám pretlmočili v podobe nádherných recitácií K. Kohútová (III.B) Rázusovou básňou Matka, M. Opluštilová (II.CLV) Smrekovou básňou Dievča v rozkvete, L. Rabčanová (II.CLV) Smrekovou básňou Mne dedinčanka stepilá a L. Pšenicová (II.B) básňou Písané na sude, ktorú Smrek venoval Modre a modranským vinohradníkom. K precíteniu Rázusovej a Smrekovej poézie prispel i klavírny sprievod v podaní S. Študencovej (II.B) a J. Matalíkovej (III.B), ktorý dokonale podfarbil recitácie našich dievčat. Smrekova a Rázusova poézia sa niesla priestormi modranského evanjelického kostola a vyvolávala v nás pocity krásna a harmónie.
A keďže ako pedagogická škola sme nemohli zabudnúť ani na Smrekovu tvorbu pred deti, pripravili sme si aj hudobno-dramatické pásmo Smrekovej Maľovanej abecedy. Kratučké písmenkové básničky, ktoré pozná asi každý: „Adam v škole nesedel, abecedu nevedel...“ sme zdramatizovali a spojili s orfovými nástrojmi, klavírnym a flautovým sprievodom J. Matalíkovej (III.B) a N. Polačikovej (II.A). Na písmenká zo Smrekovej abecedy sa zmenili žiačky III.B triedy E. Harnúšková, K. Hacajová, R. Kodajová, V. Nivnická, D. Šáleková a ich hravé písmenkové pásmo vyvolávalo úsmev na tvári nielen ich spolužiačok, ale aj účinkujúcich, za čo si vyslúžili naše recitátorky aj hudobný sprievod obrovský potlesk od svojich spolužiačok, žiakov gymnázia i modranskej verejnosti.
Odchádzali sme s pocitom, že dvaja spisovatelia, J. Smrek a M. Rázus už nie sú pre nás jednou veľkou neznámou, ale osobnosťami, na ktoré môžeme byť hrdí a cez ich básne, ktoré nám sprostredkovali naše spolužiačky, za čo im patrí obrovské ĎAKUJEME, sme pochopili ich život a tvorbu.
Týmto sa chcem poďakovať aj svojej kolegyni Mgr. S. 0škerovej, ktorá celú recitáciu textov a hudobno-dramatické pásmo dotvorila hudobnými skladbami, ktoré dodali celému poetickému pásmu ten správny esprit.
Mgr. Iveta Sečanská