Štvrtý rok absolvujú animátori voľného času z 3. ročníka PaKA Modra so svojím pedagógom A. Hercegom netradičné vzdelávanie, v ktorom spoznávajú pamiatky a históriu Modry. Cieľom takéhoto vzdelávania je obohatiť ich odborné zručnosti prostredníctvom prehliadok mesta, ktoré pripravujú svojim spolužiakom. Ukazujú im pamätihodnosti očami tínedžera a učia sa pracovať a vystupovať pred skupinou. No ide aj o skutočne dôsledné spoznávanie Modry, veď počas jarných mesiacov nachodili študenti doslova kilometre. Navštívili všetky modranské kostoly, múzejné expozície, prešli si cintorín, mestské opevnenie, prezreli pamätné tabule a pamätníky, predstavili architektúru zaujímavých stavieb, ako je Jurkovičov sirotinec či Kostol sv. Jána Krstiteľa, a spoznali aj tie menej známe uličky a kúty Modry.
Radi by sme sa poďakovali za ochotné sprístupnenie priestorov: Evanjelický farský úrad, SNM-Múzeum Ľ. Štúra v Modra, pani K. Machatová - OZ Združenie záchrany cirkevných pamiatok Modre, Hotel Majolika.
Okrem sprevádzania po Modre sme pokračovali tretím rokov v celoročnom vzdelávacom projekte „Reťazové sprevádzanie – Historický had“, ktorý pripravili múzejná pedagogička A. Jamrichová z Malokarpatského múzea v Pezinku a A. Herceg z PaKA Modra. Aj tento rok sa spolupráca ukázala ako veľmi úspešná, keď sa od septembra raz do mesiaca na tvorivých workshopoch stretávali odborní zamestnanci MKM so študentmi, aby ich pripravili na témy, ako napr. história vinohradníctva a vinárstva v regióne, architektúra, vínna etiketa, degustovanie a druhy vín. Študenti absolvovali aj dve celodenné exkurzie v múzeu. Vyvrcholením bol májový týždeň, počas ktorého sprevádzali návštevníkov v pezinskom múzeu netradične – reťazovo. Študenti si rozdelili expozíciu, takže návštevníci mali namiesto jedného lektora viacerých. Pozrieť sa na nich prišli seniori z Pezinka, Šenkvíc a Častej, študenti z modranskej vinárskej školy, pezinskí sprievodcovia ale aj škôlkári, či návštevníci Otvorených pivníc na sv. Urbana. Veríme, že budúci rok si cestu za mladými lektormi nájde i viac Modranov.
Za spoluprácu autori projektu ďakujú Mgr. J. Bachanovej, PhDr. M. Hrubalovi, PhD., Mgr. M. Chvostekovej. Projekt reťazového sprevádzania financovalo združenie rodičov – ďakujeme!
A. Herceg
foto vo fotoalbume